Perly I – Důvod vyhlášení NP Šumava: mnohosetletá péče Šumaváků o šumavskou krajinu

Přečtěte si také ...

6 komentářů

 1. Pavel Štětina - Nová Pec. napsal:

  Pane Vrána,takovýto výtrysk polopravd,demagogie,manipulace a nenávisti k minulosti jsem již delší dobu nečetl.Osobně znám a „čtu“ histori dávnou i nedávnou s jinou vážností a je mi líto že mnoho lidí a politiků věří vašim a dalším podobným názorům.

  • Eduard Steun napsal:

   Pane Štětino,celé své dětství jsem prožil na poválečné Šumavě,neboť můj otec byl polesným na Zlaté Studni a pak v Horské Kvildě a ještě před válkou sloužil na Pláních,Kvildě a Bučině.Z jeho vyprávění si pamatuji jak popisoval předválečnou Šumavu a tu poválečnou jsem už zažil sám.Znali jsme tamní starousedlíky a poznali jsme i ty,kteří je potom nahradili,jak se chovali a jaké měli „zásluhy“.Samozřejmě,nebyli všichni stejní,ale těch dobrých bylo zoufale málo.Nevím jaké máte zkušenosti vy,nevím co všechno čtete,ale v globále se musím postavit za pana Vránu.Některé zážitky z vlastního života,jak to tehdy na Šumavě chodívalo,jsem popsal v knize „Šumavští rodáci vzpomínají“,která nedávno vyšla a která není vzdálená tomu o čem píše pan Vrána.

   • Pavel Štětina - Nová Pec. napsal:

    Vážený pane Steun,cením si vašeho názoru i zkušeností.Vaši knihu se pokusím získat a přečíst.Já posledních 43 let žiji a pracuji jako lesník v oblasti Trojmezí-Smrčina ,Plechý,Třístoličník.Národní park byl vyhlášen na základě dochovaných mimořádných přírodních hodnot a zdaleka ne proto o čem píše p.Vrána.Kdyby Šumava vypadala v r.1991 tak jako dnes, žádný NP by nevznikl a řada lidí by byla dodnes zavřená.Díky různým „ekologistům“ se ze Šumavy stalo politikum ke kterému má kde kdo potřebu se vyjadřovat a stát jako vlastník není schopen jasného rozhodnutí.Proto jsme,bohužel,tam kde jsme a nejen na Šumavě. S pozdravem P.Š.

    • Eduard Steun napsal:

     Vážený pane Štětino.Děkuji za vaší odpověď.Nevím bohužel,jak vypadala Šumava v r.1991,opustili jsme Šumavu před rovnými šedesáti lety (panebože,je to možné,že to tak uběhlo?) a dnes žiji v místech NP České Švýcarsko.Nicméně si myslím,že je dobře,že národní parky vznikly,ale je faktem,a v tom vám musím dát za pravdu,že to stát jako vlastník neumí a že se ze Šumavy stalo politikum.Kolik lidí už si díky Šumavě zbudovalo slušnou kariéru,ale Šumavě to nepomohlo.Zdraví vás E.S.

    • Dobrý den, jsem amatér a jan tulák lesní…. po zrušení oplocení hranice jsme byl na vandru přes šumavu. Když jsme sešli z cest , některých rozježděných od techniky , 5 m byli jsme v nádherném lese……… Nezapomenutelný zážitek oproti zkušenostem z vnitrozemských luhů a hájů ….. Šumavu jsem navštívil předloni s rodinou . Bál jsem se toho , ale odhodlal jsem se k tomu. Snad jen ten Antigl zůstal stejný 🙁 . Plno nabubřelích turistických atrakcí , Lipno , těžba všude , lidský zásah na každém kroku . Prostě jsem byl zklamán , ale tento jev bych si ekologům nedovolil přisoudit. Spíše těm co ochranu omezují a zmenšují ….. . Politikum to je obrovské , protože plno “ odborníků “ se k tomu vyjadřuje a nejhůře že mají z pozice svých funkcí možnost ovlivňovat poslaneckou sněmovnu ….. Opět laický názor … “ ploty“ měli zůstat v těch hranicích jak bylo od 50 let. Otázka je …chceme v NP hospodářský les nebö přírodu ?? Omlouvám se za svůj amatérský pohled , ale nedalo mně to . Hezký den .

  • tonic napsal:

   Pane Stetino, jste jen dobre zpracovany PR agenturami. Nerikam, ze jste tim padem hlupak, oni vedi jak na lidi a jak jim to podat. Ovsem snad mate svoji hlavu a muzete si ziskat hromadu informaci (proto jste na tomhle webu?). Navic jste lesnik. I kdyz ono to co Vam nalili ve skole do hlavy taky byl asi pekny masakr. Reknu to takhle. Les bude existovat i bez Vas at se Vam to libi nebo ne. Tak se sakra snazte zit pro les a ne ze les zije pro Vas. Ja jsem z Vysociny a ty podelany smrky tu vsichni povazuji za les. Ale to neni les. Je to hospodarsky humus bez zivota do kteryho cas od casu vleti harvester. To jak ted vypada Sumava je poklad. Tak otevrete oci at to vidite. Pokud to nevidite, odstehujte se na Vysocinu, tam je potreba takovy lidi. Respektive vlastne jinam, rad bych aby Vysocina alespon trochu vypadala jako Sumava. Ale bez toho vylityho asfaltu na „lesnich“ cestach. To je tragedie …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *