Vlčí smečku na Šumavě je možné nově pozorovat z unikátní lávky v návštěvnickém centru Srní

Autor článku:

Redakční články, články od našich externích autorů a fanoušků.

Website: http://www.sumavskenoviny.cz

5 komentářů

 1. Radek David napsal:

  Vlk ve výběhu, za plotem – pohled, který jistě nadchne většinu „júúúú efekt“ hledajících návštěvníků zoologických zahrad, ne však opravdové milovníky zvířat, jejichž skutečným domovem je divoká příroda.

  Jistě, dá se namítnout, že se jedná o zvířata narozená v zajetí. Fakt, který však nemění nic na tom, že národní parky jsou zřizovány proto, aby v první řadě ty poslední zbytky divoké přírody a ekosystémy chránily a rozšiřovaly. To platí i o návratu původních živočišných druhů do volné přírody.
  Pokud má být důvodem k návštěvě národního parku jeho přirozený obyvatel uzavřený v ohradě, cukrárna, pivovar či dále se rozvíjející už tak přehuštěná síť vyasfaltovaných cyklostezek, pak nehovořme o národním parku, ale o pouťové atrakci.

  Bohužel, tímto směrem se Národní park Šumava posledních pět let ubírá až závratnou rychlostí!

  Návštěvnickým centrům NPŠ (Jejich významu, smyslu a poslání, stejně jako lokalizaci; např.: proč se nebudují v ochranné zóně CHKO…apod.), do nichž z kapes daňových poplatníků, roztroušených na různých „euroúčtech“, proudí desítky milionů korun, se budeme věnovat podrobněji na webu Šumavských novin.

 2. Dagmar Novotná napsal:

  Lepší nějaká osvěta, i třeba taková , která nejde pod vousy některým ochranářům, než žádná osvěta…
  A to, že investici 72 mil. Kč z 90% uhradila EU, to o něčem vypovídá.
  Ze státní kasy na podobné projekty nezbývají peníze ať už na ní sedí kdokoliv.
  A kritika Návštěvnického centra i právě proto třeba nemusí být oprávněná, protože na to,aby se dosáhlo devadesátiprocentního pokrytí nákladů z prostředků EU, k tomu musí být splněny zcela jistě určité konkrétní podmínky.
  Ale na ten článek o tom, jak z mých kapes daňového poplatníka proudí na různé „euroúčty“ desítky miliónů korun, na ten si ráda počkám.

  • Radek David napsal:

   Paní Novotná, o životě vlka si můžete přečíst na stovkách webových stránek a zároveň v televizi zhlédnout nespočet dokumentů věnovaných této šelmě. K „osvětě“, jak uvádíte, není potřeba návštěvnického centra za 72 milionů.
   Národní parky, a to nikde na světě, nejsou od toho, aby suplovaly úlohu zoologických zahrad. K čemu jsou tato zařízení vyhlašována uvádím výše. Národní parky jsou nejvyšším stupněm ochrany přírody a – ať se Vám to líbí nebo ne – budou je řídit a budou v nich rozhodovat „ochranáři“. Národní parky mají návštěvníkům ukazovat a prezentovat zcela jiné prostředí, než jsou ohrady se zvířaty a různé pouťové atrakce.
   To, že investici uhradila z 90% EU, vypovídá akorát o diletantismu evropských úředníků. My budeme, cestou zákona o svobodném přístupu k informacím, žádat Správu NPŠ o podrobný přehled, proč, jak a za co byla utracena tak horentní suma.
   A konečně k euroúčtům: Nikde jsem nepsal, že budeme zveřejňovat článek o způsobu naplňování euroúčtů (Pokud se ovšem domníváte, že peníze do nich padají z nebe, pak je to samozřejmě Váš pohled a já Vám rozhodně nemíním brát iluze.) Avizoval jsem článek, jehož tématem bude pozastavení se nad významem, smyslem a posláním návštěvnických center a bude vznesen dotaz, proč se takovými zařízeními zapleveluje území národního parku a proč se k těmto stavbám, když už je tedy EU zafinancuje, nevyužívá nespočtu vhodných míst na území Chráněné krajinné oblasti Šumava.

 3. Helena Šimková napsal:

  Hned při čtení článku jsem si říkala, že je tam, bohužel, jen taková větší ZOO. Není to volný pohyb vlků v přírodě. Navíc ve výbězích jsou lávky, ze kterých lidé tato plachá zvířata pozorují. Souhlasím s názorem pana Davida. Na to nemusím být ani ochranář, abych si vlastním rozumem odvodila, zda areál slouží přírodě nebo lidem.
  Udivilo mě také, kolik milionů korun proudí z kapes paní Novotné, coby daňového poplatníka. Asi má hodně velké kapsy :-).

 4. Štěpána napsal:

  je mi vlků líto opravdu nevim proč je lidi nenávidí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *